Siedlisko na Mazurach

Typ
mieszkalne jednorodzinne
Lokalizacja
Mazury
Data
2008
Klient
Inwestor prywatny
Status
Koncepcja

DLA KOGO? Dla amatorów klimatów mazurskich, nowoczesnej lecz zhumanizowanej architektury, chcących mieszkać w domu zintegrowanym z okolicą. Dla dwupokoleniowej rodziny lub dwóch zaprzyjaźnionych rodzin, jako miejsce do wspólnego mieszkania, spędzania wakacji i czasu wolnego w gronie przyjaciół i znajomych.
DZIAŁKA Idealna lokalizacja to Pojezierze Mazurskie ale siedlisko może również powstać w innym miejscu na północy Polski. Sugerowana działka z niewielkim wzgórzem lub z pochyleniem terenu i otwarciem widokowym na okolicę.
KSZTAŁT DOMU Siedlisko swoim układem i architekturą nawiązuje do tradycyjnej formy zabudowań mazurskich. Elementem organizującym przestrzeń jest wewnętrzny dziedziniec z drzewem, do którego prowadzi wijąca się po terenie droga. Dwa domy usytuowane są po przeciwległych stronach dziedzińca - połączone są basenem oraz znajdującym się ponad nim wspólnym tarasem. W tylnej części podwórza znajduje się garaż ukryty w skarpie. Naturalne ukształtowanie terenu ma odbicie także w różnicy poziomów pomiędzy poszczególnymi budynkami. Proste i podłużne bryły domów, przykryte są dachami dwuspadowymi, charakterystycznymi dla mazurskich osad, opartymi na drewnianej konstrukcji wypełnionej cegłą. O nowoczesnym charakterze decydują duże przeszklenia w ścianach szczytowych i dość nieregularny układ okien na pozostałych elewacjach a także kubiczne formy dodane do centralnych części domów i wysunięte wiatrołapy.
PLAN Do domów prowadzą oddzielne wejścia z dziedzińca wyłożonego starą kostką brukową. Na parterach znajdują się strefy wspólne, na piętrach prywatne. Każda z rodzin ma do dyspozycji osobną przestrzeń a strefy wypoczynku łączą się w części basenu i na tarasie nad nim. Przeszklenia otwierają wnętrza domów i basenu na krajobraz zewnętrzny. Z salonów można wyjść bezpośrednio na skarpę. Na piętrze znajdują się dwie sypialnie. Każdy pokój sypialny posiada własną łazienkę i garderobę, a każda z dwóch kuchni spiżarnię.