Budynek biurowo-apartamentowy - ul. Twarda

Typ
budynki biurowe
Lokalizacja
Warszawa
Data
2005
Klient
Inwestor prywatny
Status
Koncepcja


powierzchnia terenu - 2 114 m2
powierzchnia użytkowa - 20 800,30 m2

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROJEKTU:
atrakcyjny wygląd budynku zwłaszcza od strony najazdu ulicą Twardą od strony ul. Jana Pawła II oraz od strony pl.Grzybowskiego
dwie niezależne funkcje – część biurowa z powierzchniami do wynajęcia, część mieszkalna - apartamenty w wysokim standarcie,
podział budynku na dwóch właścicieli oraz zapewnienie pełnego wydzielenia funkcjonalnego obu części,
maksymalizacja powierzchni do wynajęcia
zapewnienie optymalnego dostępu światła oraz zachowanie zgodne z wymogami odległości między budynkami
funkcjonalność, elastyczność w użytkowaniu
zminimalizowanie powierzchni na komunikację i powierzchnie pomocnicze
efektywne rozplanowanie miejsc parkingowych

Projektowany budynek wykorzystuje do maksimum teren działki, a jednocześnie porządkuje dotychczasową zabudowę kwartału. Ze względu na swoją wysokość będzie stanowił dominanatę przestrzenną.
Budynek ma 19 kondygnacji nadziemnych: 9 kondygnacji podstawowych zawierających funkcje biurowe i 10 kondygnacji o zmniejszonym rzucie gdzie zaprojektowano apartamenty. Z najwyższych kondygnacji będzie się roztaczał atrakcyjny widok na centrum ponad dachami budynków przy ul. Świętokrzyskiej.
Podział budynku na dwie niezależne funkcje wymusił zaprojektowanie 2 trzonów komunikacyjnych. Każdy z pionów umożliwia podział piętra typowego na niezależne biura dla różnych użytkowników. Z uwagi na podział budynku wyodrębniono 3 wejścia do budynku - wejście główne znalazło się blisko środka budynku. Zaakcentowane jest ono wysokim na 2 kondygnacje wgłębieniem w strukturze elewacji i nadwieszonym dachem. Dwukondygnacyjny hall, otwarty z jednej strony na budynek TPSA, prowadzi do położonego w głębi trzonu windowego. Położenie hallu umożliwiło zlokalizowanie obszernej przestrzeni usługowej od frontu budynku. Pozostałe 2 wejścia prowadzą do zachodniej części budynku oraz części wysokiej - wieży.

Prostoliniowe elewacje - zachodnią, wschodnią i południową poprowadzono równolegle do najbliższych im budynków. Elewacja północna skosem zamyka widok ul. Twardej. Rozrzeźbienie, w postaci modularnych uskoków, wykonanych z fasady szklonej przedzielonej w poziomie pasami stropów, pozwoliło uzyskać interesujący wygląd frontowej elewacji. Elewacje budynku od strony sąsiadów, oraz 10-kondygnacyjną wieżę, zaprojektowano jako przeszklone, by w pełni doświetlić wnętrza i uzyskać efekt lekkości. Zaprojektowano system elewacyjny, w którym duże tafle szkła zespolonego, o wysokości pełnej kondygnacji, osadzone są w delikatnych profilach aluminiowych. Pasy podokienne będą wyposażone w system sterowanych elektrycznie żaluzji poziomych z możliwością koordynacji ich pozycji. Pozostałe części elewacji będą miały okładzinę modularną ceramiczną z fragmentami ażurowymi w postaci poziomych żaluzji.